Príručka k JavaScriptu
2. kapitola

2.0 Informacie v stavovom riadku

Dalsiu moznost vyuzitia JavaScriptu mozete vidiet pri pohybe mysou nad tymto odkazom . Staci, ked sa pozriete na stavovy riadok Vasho prehliadaca. Tuto moznost mozete samozrejme kombinovat aj s funkciami. A ked presuniete mys nad tento odkaz, objavi sa nove okienko.

Zdrojovy text prveho prikladu:

<a href="#" onMouseOver="window.status='To je ale bomba, Co ?...'; return true;">

Jedinu vec, ktoru musite urobit je doplnit ovladac udalosti onMouseOver do znacky <a>. Vlastnost window.status Vam umozni pisat rozne texty do stavoveho riadku Vasho prehliadaca. Ako mozete vidiet, je potrebne zmenit uvodzovky na apostrofy. Uvodzovky nemozete stale pouzivat, pretoze JavaScript by nebol schopny identifikovat retazec, ktory chcete vypisat do stavoveho riadku. Po retazci este musite napisat return true;.

A teraz sa vratme k zdrojovemu textu druheho prikladu:

<html>
<head>
<script language="JavaScript">
function hello() {
alert("Ahoj!");
}
</script>
</head>
<body>
<a href="#" onMouseOver="hello();">odkaz</a>
</body>
</html>

Ako vidite je to velmi jednoduche. Pouziva sa tu ovladac udalosti onMouseOver a funkcia hello(), ktora je volana tymto ovladacom.

2.1 Objekt Date

Teraz si ukazeme iny priklad pouzitia casu a datumu. V minulej kapitole sme si ukazali vyuzitie vlastnosti lastModified. Teraz vlozime do naseho dokumentu lokalny cas. Tato metoda pouziva datum a cas na Vasom pocitaci. Takze pozor na to.

Zdrojovy text:

<script language="JavaScript">
<!--
today = new Date();
document.write("Cas:",today.getHours(),":",today.getMinutes());
document.write("<br>Datum:",today.getMonth()+1,"/",today.getDate(),"/",today.getYear());
// -->
</script>

Najprv si musime vytvorit datovu premennu. To sa realizuje v riadku today=new Date();. Vsimnite si, ze nemusite nikde deklarovat premennu today. To je jeden z rozdielov medzi Javou a podobnymi programovacimi jazykmi, kde musite specifikovat typ premennej predtym, nez ju poprvy krat pouzijete. Uz sme vytvorili datovy objekt, ktory uchovava lokalny cas a datum. Teraz mozeme jednoducho vypisat jeho obsah do dokumentu. Pozor, musime napisat today pred kazdou metodou get... Inac by prehliadac nevedel, na ktory objekt sa to vztahuje. Metoda getMonth vracia cislo medzi 0 a 11 (0-januar, 11-december). Preto musime pripocitat cislo 1, aby sme dostali spravny mesiac.

2.1 Praca s oknami

Vytvaranie okien je jedna z najvacsich moznosti JavaScriptu. Mozete vytvorit nove okno a nahrat do neho novy HTML dokument. Teraz si ukazeme ako sa da otvorit nove okno a ako do neho zapisovat. Na zaciatok si ukazeme maly priklad:

Zdrojovy text :

<html>
<head>
<script language="JavaScript">
<!--
function WinOpen() {
msg=open("","DisplayWindow","toolbar=no,directories=no,menubar=no");
msg.document.write("<HTML><HEAD><TITLE>Ahoj</TITLE></HEAD>");
msg.document.write("<BODY><H2 ALIGN=CENTER>Ahoj</H2></BODY></HTML>");
}
// -->
</script>
</head>
<body>
<form>
<input type="button" name="Button1" value="Stlac ma" onclick="WinOpen()">
</form>
</body>
</html>

Ako vzdy mozete vidiet tlacitko, ktore vola funkciu. Funkcia WinOpen() vytvori nove okno volanim metody open. Prve uvodzovky obsahuju URL stranky - sem mozete vlozit adresu Vasho dokumentu. V pripade, ze ich nechate prazdne, mozete v novom okne vytvorit vlastny HTML dokument. Dalsie uvodzovky specifikuju meno noveho okna. Tu mozete napisat cokolvek. Posledne uvodzovky specifikuju vlastnosti okna:

toolbar=yes/no zobrazenie toolbaru
location=yes/no zobrazenie riadka s adresou dokumentu
directories=yes/no zobrazenie policok s vybratymi adresami
status=yes/no zobrazenie stavoveho riadka
menubar=yes/no zobrazenie menu
scrollbars=yes/no zobrazenie skrolovacich sipiek
resizeable=yes/no schopnost menit velkost okna uzivatelom
copyhistory=yes/no ci sa ma preniest aj historia navstivenych stranok
width=z z=sirka noveho okna
height=z z=vyska noveho okna
top=x x-ova suradnica noveho okna
left=y y-ova suradnice noveho okna

Potom ako otvorite nove okno a nazvete ho msg (je to druhy parameter pri volani funkcie), mozete do Vasho okna zapisovat. Mozete tu pisat normalny HTML kod. Takymto spsobom mozete vytvorit svoj vlastny HTML dokument napr. zo vstupu z formulara.

Predchadzajuca kapitola - Nasledujuca kapitola - Obsah