Predmety :
Katedra pripravuje študentov v oblastiach jadrovej energetiky a materiálového inžinierstva. Predmety sú rozdelené podľa obdobia, kedy sa vyučujú, na bakalárske a inžinierske štúdium, niektoré je však možné absolvovať v oboch typoch štúdia.

Bakalárske štúdium :
Bezpečnosť a spoľahlivosť JE Kvantová elektronika
Databázové a informačné systémy v ekológii Materiály jadrových elektrární
Ekobiofyzika Rádiológia a nukleárna medicína
Fyzikálne základy zdrojov svetla Urýchľovače a ich využitie
Jadrová elektronika Využitie počítačov v ekológii
Jadrová fyzika a technika Základy ekológie
Jadrové reaktory Zdroje žiarenia
Jadrovo-energetické zariadenia I

Inžinierske štúdium :
Analýza a syntéza envir. informácii Likvidácia jadrových elektrární
Dozimetria Metódy a prístroje v ekológii
Experimentálna fyzika reaktorov Prevádzka jadrových elektrární
Experimenty na jadrovom reaktore Radiačná ekológia
Iónové zväzky Spektroskopické metódy v ekológii
Kontrola a riadenie jadrových elektrární Teória jadrových reaktorov

Predmety :
1640 Bezpečnosť a spoľahlivosť JE V. Slugeň
Jadrová bezpečnosť. Štátny dozor. Kultúra bezpečnosti. Bezpečnostné kritériá pre umiestňovanie, projektovanie a prevádzku JE. Zaistenie akosti. Bezpečnostné systémy. Havárie JE. Modelovanie spoľahlivosti. Hodnotenie bezpečnosti. Koncepcia rizika.
1658 Databázové a informačné systémy v ekológii Š. Krnáč
Relačná databáza s dôrazom na systém FoxPro pre DOS. Windows 98 - užívateľský prístup. Informačné systémy pri konkrétnej užívateľskej environmentálnej databáze. NATIONAL DATABASE OF FAUNA for Windows. Monitorovacie systémy životného prostredia. Systém včasného varovania.
1648 Ekobiofyzika D. Chorvát
Ekosystém. Meteorologické podmienky a organizmus, biotrópne vplyvy počasia. Účinky tepla, chladu, gravitácie, tlaku, pretlaku, statických, elektrických a magnetických polí, neionizujúceho, mikrovlnného a VF žiarenia, UV žiarenia, laserovho žiarenia, zvuku a ultrazvuku. Fyzikálne polia biologických objektov.
1647 Fyzikálne základy zdrojov svetla J. Lipka
Elektromagnetická a korpuskulárna podstata svetla. Rozdelenie svetelných zdrojov. Fyzikálne zákony teplotného vyžarovanie. Mikroštrukturálny pohľad na vyžarovanie svetla atómami. Luminiscencia atómov a kvapalných (pevných) látok. Stimulovaná emisia svetla - lasery. Kvapalné kryštály.
1650 Jadrová elektronika M. Seberíni
Štatistické chyby. Plynom plnené detektory. Scintilačné detektory. Polovodičové detektory. Špeciálne detektory. Spektroskopická trasa. Diskriminátory. Jednokanálový analyzátor. Mnohokanálový analyzátor. Koincidenčné a antikoincidenčné obvody. Oneskorovacie linky. Multiscaler.
1649 Jadrová fyzika a technika J. Lipka
Štruktúra jadra. Vlastnosti stabilných jadier. Model jadrových hladín a kvapkový model jadra. Rádioaktívna premena. Jadrové reakcie. Štiepenie jadier. Interakcia jadrového žiarenie a neutrónov s látkou. Detektory žiarenia. Termojadrové reakcie. Zdroje neutrónov. Spalácia neutrónov.
1645 Jadrové reaktory J. Topoľský, J. Haščík
Štiepenie jadier. Mikroskopický účinný prierez. Mechanizmus pružného rozptylu. Difúzna teória. Rozloženie neutrónov v AZ. Dvojskupinová a mnohoskupinová teória. Kinetika reaktora. Jednotky reaktivity.
1628 Jadrovo-energetické zariadenia I V. Slugeň, V. Nečas
Vývoj a rozdelenie jadrovo - energetických zariadení. Princípy činnosti vybraných typov JEZ. Experimentálne jadrové zariadenia. Riadenie štiepnych a fúznych reakcií. Hlavné komponenty JEZ. Prevádzka JEZ.
1659 Kvantová elektronika M. Miglierini
Vybrané kapitoly z atómovej a molekulovej fyziky. Kvantovanie energetických hladín, vibračné, rotačné a vibračno - rotačné spektrá, energetické termy. Štiepenie energetických hladín, spektrum, žiarivé a nežiarivé prechody. Kvantové zosilnenie, populácie energetických hladín, inverzná populácia, lasery.
1641 Materiály jadrových elektrární V. Nečas
Úvod do fyzikálnej metalurgie. Radiačné poškodenie materiálov. Materiály jadrových palív. Moderátory a chladivá. Absorpčné a konštrukčné materiály v JE. Žiarenie a korózne problémy. Ocele pre reaktorové nádoby. Svedočné programy radiačného poškodenia.
1600 Rádiológia a nukleárna medicína M. Miglierini
Prehľad diagnostických a terapeutických metód využívajúcich jadrovo-fyzikálne procesy. Základy jadrovej fyziky, detektory žiarenia. Urýchľovače v medicíne, rádioterapia, brachyterapia, výroba a použitie rádionuklidov. Magnetická rezonancia, počítačová (CT) a pozitrónová emisná (PET) tomografia.
1623 Urýchľovače a ich využitie M. Pavlovič
Fyzikálne základy urýchľovania nabitých častíc. Iónové zdroje. Rozdelenie urýchľovačov. Van de Graafov, kaskádny a tandemový urýchľovač. Rezonančné urýchľovače. Betatrón. Akumulačný prstenec. Využitie v rádioterapii, v základnom a materiálovom výskume, priemysle a v energetike (ADTT).
1657 Využitie počítačov v ekológii / Operačné systémy K. Vitázek
Tvorba a šírenie informácií z oblasti environmentálneho inžinierstva prostredníctvom WEB-u. Jazyk HTML v.3.2 v prostredí UNIX (RedHat Lynux v.5.x) s dôrazom na tvorbu CGI skriptov v programovacom jazyku C. Aplikačné programy pre ekológiu.
1624 Základy ekológie J. Sitek
Základné ekologické pojmy. Stav životného prostredia: klasifikácia znečisťujúcich látok vo vode a ovzduší a ich šírenie. Zdroje znečistenia. Ekológia a energetika. Ekológia a materiály. Ochrana životného prostredia. Metódy kontroly a ochrany. Skleníkový efekt. Ozónová diera. Monitoring.
1625 Zdroje žiarenia J. Lipka
Základné charakteristiky štruktúry atómov. Vybrané časti kvantovej a štatistickej fyziky. Základné charakteristiky jadier. Základné zákony rádioaktívnej premeny. Premena alfa. Premena beta. Gama žiarenie. Interakcia žiarenia s látkou. Jadrové interakcie. Vlastnosti neutrónov, zdroje neutrónov. Urýchľovače nabitých častíc.
1674 Analýza a syntéza environmentálnych informácií Š. Krnáč
Monitorovanie a integrované informačné systémy životného prostredia. Mnohorozmerné dáta, spracovanie manifestných dát. Modelovanie ekosystémov, manifestné a latentné premenné. Faktorová analýza. Analýza kovariačných štruktúr.
1660 Dozimetria J. Topoľský
Základné jednotky v dozimetrii. Dozimetrická terminológia. Účinky žiarenia na ľudský optimizmus. Jadrový reaktor ako zdroj rádioaktívneho žiarenia. Ožiarenie obyvateľstva exhalátmi z JE. Koncepcia zdôvodniteľného rizika pri využívaní JE. Dozimetre a detektory používané v JE.
1663 Experimentálna fyzika reaktorov J. Topoľský, J. Hačšík
Rozdelenie reaktorov, exponenciálny a kritický súbor, experimentálny reaktor. Meranie kritickosti, kalibrácia regulačných tyčí, meranie dutinového efektu. Meranie reaktivity a prevádzkových charakteristík JR.
1669 Experimenty na jadrovom reaktore J. Haščík, I. Tóth
Experimentálne cvičenia na školskom jadrovom reaktore TU Budapešť (5 dní).
1671 Iónové zväzky M. Pavlovič
Interakcia ióonových zväzkov s látkou. Prehľad aplikácii iónových zväzkov. Princípy urýchľovania častíc a z nich vyplývajúce základné typy urýchľovačov. Dynamika častíc v urýchľovačoch ako východisko pre fyziku urýchľovačov a iónovú optiku. Typy a základné vlastnosti ióno-optických elementov a sústav.
1666 Kontrola a riadenie jadrových eletrární V. Slugeň
Automatizovaný systém riadenie JE. Teplotechnická kontrola a signalizácia. Metrológia na JE. Meranie tlakov, prietokov, hladín a teplôt. Sledovanie chemických vlastností látok a mechanických veličín. Kontrola radiačnej situácie v JE. Kontrola hermetičnosti pokrytia palivových článkov.
1667 Likvidácia jadrových elektrární V. Nečas
Vznik a rozdelenie RAO. Spracovanie a úprava RAO. Vyhorené jadrové palivo (VJP). Transport, skladovanie a úložiská RAO a VJP. Vyraďovanie JEZ z prevádzky. Dekontaminačné postupy.
1673 Metódy a prístroje v ekológii J. Sitek
Gama spektroskopia. Neutrónová aktivačná analýza. Neutrónová difrakcia. Mössbauerova spektroskopia. Elektrón-pozitrónová anihilácia. Elektrochemické metódy. Metódy odberu vzoriek. Analýzy vôd a ovzdušia. Štatistické a dynamické monitorovanie.
1665 Prevádzka jadrových elektrární V. Slugeň
Použitie JE v elektrizačnej sústave, regulácia JE. Vývin a odvod tepla v reaktore. Prevádzka primárneho okruhu. Základné a havarijné režimy prevádzky. Prevádzka sekundárneho okruhu. Uvádzanie JE do prevádzky. Zabezpečenie kvality.
1664 Radiačná ekológia V. Slugeň
Ekológia a životné prostredie. Interakcia žiarenia s organickými a anorganickými materiálmi. Somatické a genetické účinky žiarenia. Riziko a ujma. Rádiosenzitivita. Zdroje RA - kontaminácií(prírodné, technogénne, jadrová energetika, palivový cyklus). Využitie RA - žiarenia. Rádioekologické havárie.
1668 Spektroskopické metódy v ekológii M. Miglierini
Fourierova transformácia v spektroskopii(FT-IČ, FT-RAMAN, FT-MS), atómová absorpčná a emisná spektroskopia, rezonančné metódy(NMR, ESR, MRI, NQR), hmotnostná spektrometria, chromatografia.
1661 Teória jadrových reaktorov J. Lipka, J. Haščík
Teória heterogénneho reaktora. Dynamika reaktora. Hromadenie štiepnych produktov. Zastruskovanie reaktora. Otrava reaktora. Vplyv teploty na reaktivitu. Teplotné koeficienty reaktivity. Regulácia reaktora.