Výskum GaAs Riešiteľský kolektív Absolventi Stáže v zahraničí Digitálna rádiografia Vyvinuté detektory a zariadenia Výskum - naspäť |
Fotografický film sa používa ako detekčné médium v oblasti fotografie a röntgenológie už viac ako sto rokov. Prvú röntgenovú snímku urobil ešte v roku 1895 Wilhelm Conrad Röntgen, kedy pomocou vlastnoručne zostrojenej röntgenovej lampy zobrazil kosti ruky svojej manželky. Za objav röntgenových lúčov mu bola v roku 1901 udelená prvá Nobelova cena za fyziku.
![]() | ![]() |
Obr 2: Wilhelm Conrad Röntgen, nemecký fyzik, nositeľ Nobelovej ceny za objav rtg. žiarenia a rtg. fotografia ruky jeho manželky. |
Súčasný prudký rozvoj mikroelektroniky umožňuje vyvinúť nový spôsob detekcie a zobrazenia ionizujúceho žiarenia, tzv. digitálnu rádiografiu. Rozmermi malé detektory (500 – 50 μm) usporiadané v matici alebo v posuvnom riadku dokážu úspešne nahradiť doteraz používaný film a naviac prinášajú aj početné výhody.
Dôležitými prínosmi digitálnej rádiografie v porovnaní s rtg. smímkami sú:
Najvhodnejšími kandidátmi pre digitálne zobrazovanie sú polovodičové detektory. Vyznačujú sa veľmi dobrou rozlišovacou schopnosťou, sú kompaktné a ľahké. V našom výskumnom tíme sa zaoberáme práve štúdiom detekčných vlastností detektorov na báze GaAs, ktoré sú vyvíjané na Elektrotechnickom ústave SAV v Bratislave. V spolupráci s týmto ústavom už boli vyvinuté aj prvé zobrazovacie zariadenia z týchto detektorov: Tomograf dreva a Digitálny prenosný rtg. skener a vo výskume sa neustále pokračuje.